The cost accountant for Sherman’s Co. prepared the following monthly performance
ID: 2484562 • Letter: T
Question
The cost accountant for Sherman’s Co. prepared the following monthly performance report relating to the Production Department.
Budgeted Actual
Production Production
(10,000 Units) (11,000 Units)
Direct materials used................................................... $240,000 $260,000
Direct labor ................................................................ $100,000 $101,000
Variable manufacturing overhead................................ $60,000 $65,000
Fixed manufacturing overhead.................................... $160,000 $164,000
1 Refer to the above data. Compute the amounts that should be included for each of the following in a flexible budget prepared at an 11,000-unit level of production:
a Direct materials: $____________
b Direct labor: $____________
c Fixed manufacturing overhead: $____________
d Variable manufacturing overhead: $____________
2 Refer to the above data. Assume that a revised performance report is prepared for the 11,000unit level of production using a flexible budget approach. Compute the cost variances for each of the following. Indicate whether each variance is favorable (F) or unfavorable (U).
a Direct materials variance from flexible budget: $____________
b Direct labor variance from flexible budget: $____________
c Total manufacturing overhead variance from flexible budget: $____________
Explanation / Answer
1. a. Direct materails = 240000/10000*11000
= $264000
b. Direct labor = 100000/10000*11000
= $110000
c. Fixed manufacturing overhead = $160000
d. Variable manufacturing overhead = 60000/10000*11000
= $66000
2. a. Direct material variance = Standard Cost of material - Actual Cost of material
= $264000 - $260000
= $4000 F
b. Direct labor variance = Standard Cost of labor - Actual cost of labor
= $110000 - 101000
= $9000 F
c. Total manufacturing overhead cost variance = Standard total cost of manufacturing overhead - Actual total cost of manufacturing overhead
= (160000+66000) - (164000+65000)
= $3000 U
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.