You are an investor who has bought the B piece of a CMBS deal that has 10% credi
ID: 2484595 • Letter: Y
Question
You are an investor who has bought the B piece of a CMBS deal that has 10% credit support. The pool is comprised of 20 IO loans, each with a balance of $1,000,000 and an interest rate of 5% that are all maturing in 1 year. The loans make annual payments at the end of the year. The coupon on the senior class is 3% and the coupon on the junior class is 5%. If 6 of the 20 loans default, and the recovery rate (proceeds from the foreclosure sale) on each loan that defaults is 50%, what will be the cash flow to the junior class at the end of year 1?
A. -$4,000,000
B. $0
C. $600,000
D. $2,000,000
E. $2,100,000
Tranche Principal Rate A: $5M 5%
B: $10M 6%
C: $20M 8%
Explanation / Answer
d)$2,000,000
Explanation:
Cash flow = $1,000,000 / 0.50 (recovery rate )
=$2,000,000
Tranche Principal Rate A=
C: $20M 8%
Explanation:
20 loan default; each loan have $1,000,000 * 20 defaulters =$20,000,000
5% for junior class + 3% for senior class= 8%
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.