Computation of Variances and Other Missing Data The following data for O\'Keefe
ID: 2484664 • Letter: C
Question
Computation of Variances and Other Missing Data
The following data for O'Keefe Company pertain to the production of 300 units of Product X during December.
Selected data items are omitted. Fill in the missing amounts.
Direct materials (all materials purchased were used during period)
Standard cost per unit: _____ pounds at $3.20 per pound
Total actual cost: ______pounds costing $5,676
Standard cost allowed for units produced: $5,760
Materials price variance: $_______ U or F
Materials quantity variance: $128 U
Direct labor Standard cost: 2 hours at $7.00
Actual cost per hour: $7.25
Total actual cost: $_______
Labor rate variance: $________ U or F
Labor efficiency variance: $140 U
Variable overhead Standard costs: _______hours at $4.00 per direct labor hour
Actual cost: $2,250
Variable overhead spending variance: $________ U or F
Variable overhead efficiency variance: $________ U or F
Explanation / Answer
1. Standard cost per unit = 6 Pounds @ $3.20 per pound
2. Total Actual Cost = 1760 pounds costing $5,676
3. Material Price variance = Actual quantity x (Standard price per poound - Actual price per pound)
= 1760 x ( 3.20 - 3.225) = $44 U
4. Material quantity variance = Standard price per pound x (Standard quantity - Actual quantity)
= 3.20 (1800 - 1760) = $128 F
5. Total actual labour cost = $4,205
6. Labour Rate variance = Actual labour hours x (Standard labour rate- Actual labour rate)
= 580 x (7-7.25) = $145 U
7. Variable overhead standard costs = 600 hours @ $4 per direct labour hour
8.Variable overhead spending variance = Actual hours(standard rate - actual rate) = 580(4- 3.88) = 70 F
9. Variable overhead efficiency variance = Standard labour hour rate x (Standard labour hours - Actual labour hours)
= 4 (600 - 580) = $80 F
Working Notes:
1. Standard quantity per unit
Suppose standard quanitty per unit is x; Standard for 300 units is = 300 x ;
Standard cost allowed = Standard hours x standard rate per pound
$5,760 = 300x * 3.20
5,760 = 960 x
x = 5760/960 = 6 units
Hence, Standard units allowed for production of 300 units = 300 x 6 = 1,800 units
2. Actual Quantity
Material Quantity variance = Standard rate ( standar quantity - Actual quantity)
128 = 3.20 (1800 - Actual quantity )
128 = 5760 - 3.20 Actual quantity)
Actual quantity = 5760 - 128/3.20 = 1760 units
3. Actual price per pound = Actual cost / Acutal units = 5676/1740 = 3.225
4. Actual labour hours
Labour efficiency variance = Standard labour rate (Standard labour hours - actual labour hours)
140- = 7( 300 x 2 - Actual labour hours)
140 = 7(600 - Actual labour hours)
140 = (4200 - 7 Actual labour hours)
7 Actual labour hours = 4,200 - 140 = 4060
Actual labour hours = 4060/7 = 580 hours
5. Actual labour cost = Actual hours x Actual labour hour rate = 580 x 7.25 = $4,205
6. Actual variable overhead rate = Actual cost/ actual hours = $2,250/580 = $3.88
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.