Jell Corporation uses the total cost concept of product pricing. Below is cost i
ID: 2484671 • Letter: J
Question
Jell Corporation uses the total cost concept of product pricing. Below is cost information for the production and sale of 58,600 units of its sole product. Jell desires a profit equal to a 22% rate of return on invested assets of $581,000.00.
What is the markup percentage for the company's product?
Select the correct answer.
Fixed factory overhead cost $38,310.00 Fixed selling and administrative costs $7,435.00 Variable direct materials cost per unit $4.45 Variable direct labor cost per unit $1.88 Variable factory overhead cost per unit $1.13 Variable selling and administrative cost per unit $4.50Explanation / Answer
Total variable cost per unit = 4.45+1.88+1.13+4.50
= 11.96 per unit
Total variable cost = No. of units sold x variable cost per unit
= 58600 +11.96
= 700,856
Total cost = total variable cost + (Total fixed cost)
= 700,856 + (38310+7435)
= 746,601
Desired profit = Invested assets x return on investment
= 581,000 x 22%
= 127,820
Markup % = desired profit/ Total cost
=127,820/746,601
= 17.12%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.