The partnership contract for Hanes and Jones LLP provides that Hanes is to recei
ID: 2485786 • Letter: T
Question
The partnership contract for Hanes and Jones LLP provides that Hanes is to receive a bonus of 20% of net income (after the bonus) and that the remaining net income is to be divided equally. If the partnership income before the bonus for the year is $57,600, Hanes' share of this pre-bonus income is:
A. $28,800. B. $33,600. C. $34,560. D. $35,520. E. $38,400.
The answer is B, but I cannot understand the meaning of this multiple question. Could you please explain the question and explain how to calculate? Thank you!
Explanation / Answer
Answer:
Let net income after bonus be x.
Then bonus amount would be x * 20% = 0.2x
Net income before bonus = Net income after bonus + Bonus amount
$57,600 = x + 0.2x
x(Net income after bonus) = 57,600/1.2 = $48,000
Hanes' share in after bonus income = Net income after bonus * 50%
= $48,000 * 50% = $ 24,000
Hanes' total share = $24,000 + $48,000 *20%(Bonus amount)
= $24,000 + $9,600 = $33,600 (Answer B is correct).
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.