Go Green is a business selling worm farm start-up kit for $12 each. This year, G
ID: 2485878 • Letter: G
Question
Go Green is a business selling worm farm start-up kit for $12 each. This year, Go Green’s fixed cost totals $110,000. The variable cost per kit is $7.
a.What is the break-even point in number of kits?
b.How many kits does Go Green needs to sell to earn a profit of $70,000?
c.If the total fixed cost increases to $160,000 next year
1.What will Go Green’s break-even point be in number of kits?
2.What profit (or loss) will Go Green have if it sells 30,000 kits?
3.How many kits will Go Green have to sell to earn a profit of $70,000?
Explanation / Answer
a) Statement showing computations Particulars Amount Sale price per unit 12.00 Variable cost per unit 7.00 Contribution per unit = 15 - 11 5.00 Contribution margin ratio = 4/15 41.67% Fixed costs 110,000.00 BEP in units = 110,000/5 22,000.00 b) Profit desired 70,000.00 Fixed costs 110,000.00 Conribution desired 180,000.00 No of kits to be sold= 180,000/5 36,000.00 c) Fixed costs 160,000.00 BEP in units = 160,000/5 32,000.00 Sales = 30,000*12 360,000.00 VC = 30,000*7 210,000.00 Contribution = sales- VC 150,000.00 Fixed Costs 170,000.00 Income = 14,800 - 6,400 (20,000.00) Profit desired 70,000.00 Fixed costs 170,000.00 Conribution desired 240,000.00 No of kits to be sold= 240,000/5 48,000.00
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.