Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Moore Company produces a single product. During last year, Moore\'s variable pro

ID: 2486069 • Letter: M

Question

Moore Company produces a single product. During last year, Moore's variable production costs totaled $10,000 and its fixed manufacturing overhead costs totaled $6,800. The company produced 5,000 units during the year and sold 4,600 units. There were no units in the beginning inventory. Which of the following statements is true?

The net operating income under absorption costing for the year will be $544 lower than net operating income under variable costing.

The net operating income under absorption costing for the year will be $800 lower than net operating income under variable costing.

The net operating income under absorption costing for the year will be $800 higher than net operating income under variable costing.

The net operating income under absorption costing for the year will be $544 higher than net operating income under variable costing.

Explanation / Answer

Income under absorption costing

Under absorption costing cost of goods sold will be based on unit product cost of variable and fixed manufacturing cost

Hence unit product cost = (10,000 +6800)/5,000

                                             =$3.36

On the other hand under variable costing only variable cost is used for calculating unit product cost

=10,000/5,000

=$2 per unit

Ending inventory = 5,000 – 4,600

                                 = 400 units

hence difference in cost will be 400(3.36-2.00)

= $544

Under absorption costing the net income will be greater since the fixed cost in closing inventory will be deferred

The net operating income under absorption costing for the year will be $544 higher than net operating income under variable costing.

Under absorption costing cost of goods sold will be based on unit product cost of variable and fixed manufacturing cost

Hence unit product cost = (10,000 +6800)/5,000

                                             =$3.36

On the other hand under variable costing only variable cost is used for calculating unit product cost

=10,000/5,000

=$2 per unit

Ending inventory = 5,000 – 4,600

                                 = 400 units

hence difference in cost will be 400(3.36-2.00)

= $544

Under absorption costing the net income will be greater since the fixed cost in closing inventory will be deferred

The net operating income under absorption costing for the year will be $544 higher than net operating income under variable costing.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote