What is the Cleaners, Inc. is considering purchasing equipment costing $60,000 w
ID: 2486857 • Letter: W
Question
What is the
Cleaners, Inc. is considering purchasing equipment costing $60,000 with a 6-year useful life. The equipment will provide cost savings of $14,600 and will be depreciated straight-line over its useful life with no salvage value. Cleaners requires a 10% rate of return.
Present Value of an Annuity of 1
Period
8%
9%
10%
11%
12%
15%
6
4.623
4.486
4.355
4.231
4.111
3.784
Reference: Ref 24-2
What is the approximate profitability index associated with this equipment?
approximate profitability index associated with this equipment?
Present Value of an Annuity of 1
Explanation / Answer
Profitability index = Present Value of Inflow / Present Value of Outflow
PV of outflow = $60000*1 = $60000
Pv of inflow = $ 14600*4.355 = $ 63583
Profitabilty Index = 63583/60000
= 1.05972
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.