Directions Read the following and respond to the questions below Ford Motor Comp
ID: 2487051 • Letter: D
Question
Directions Read the following and respond to the questions below Ford Motor Company is adding over 2,000 new, jobs m their Claycomo Assembly Plant The average wage will be $20 per hour These wages would have a 6% Individual State Income Tax Rate per year In addition. there would be a 1% state unemployment tax rate The Ford.plant.is Clay County where they pay $6,000.000 a year in corporate property taxes New equipment would be added to the plant This would raise the property taxes another $1,000.000 annually. Now every state and country in the U S wants these jobs. As the Missouri State Treasurer how much are you going to give Ford to put those jobs here? How long of a commitment for these jobs would you consider?Explanation / Answer
The image of the question towards the end is not legible.
As per best judgment the following estimates are offered;
Assume the Ford investment is for at least 25 years New Jobs added 2000 Hourly rate $20 Assume weekly 40 hours work So Weekly wage per person =40*20= 800 Yearly wages for 52 weeks per person = 41,600 Yearly wages for 2000 new jobs = 83,200,000 Yearly State Income tax @6%= 4,992,000 Yearly State Unemployment Tax @1% = 832,000 Yearly Property Tax Payment 7,000,000 Total Yearly Expected Tax collection from new facility= 12,824,000 Assume the annual growth rate in wages and property tax rate and the discount factor =3%. Both nullify each other. So Total PV of Tax collections in 25 years =25*12824000= 320,600,000 So the PV of the benefits that can be offered to Ford over 25 years ia $320,600,000Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.