A project is estimated to cost $104,328 and provide annual net cash flows of $21
ID: 2487130 • Letter: A
Question
A project is estimated to cost $104,328 and provide annual net cash flows of $21,000 for eight years.
Present Value of an Annuity of $1 at Compound Interest
Year 6% 10% 12% 15% 20%
Determine the internal rate of return for this project, using the Present Value of an Annuity of $1 at Compound Interest table shown above.
What is the percentage? %..
Explanation / Answer
the internal rate of return for this project=Cash outflows/Cash inflows=$104,328/21,000=4.968~PVF@12%
IRR=12%
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.