Weir Service Company purchased a copier on January 1, 2014, for $15,100 and paid
ID: 2487288 • Letter: W
Question
Weir Service Company purchased a copier on January 1, 2014, for $15,100 and paid an additional $440 for delivery charges. The copier was estimated to have a life of four years or 1,000,000 copies. Salvage was estimated at $1,300. The copier produced 226,000 copies in 2014 and 247,000 copies in 2015. Required a. Compute the amount of depreciation expense for the copier for calendar years 2014 and 2015, using Straight-line method. b. Compute the amount of depreciation expense for the copier for calendar years 2014 and 2015, using Units-of-production method. (Round "Cost per unit" to 3 decimal places.) c. Compute the amount of depreciation expense for the copier for calendar years 2014 and 2015, using Double-declining-balance method.
Explanation / Answer
a.
Cost of copier = Purchase price + Delivery charges = $15,100 + $440 = $15,540
Depreciable cost = Cost of machine - Salvage value = $15,540 - $1,300 = $14,240
Annual depreciation = Depreciable cost / Useful life = $14,240/4 = $3,560
Depreciation for years 2014 and 2015 shall be $3,560 each.
b.
Depreciation per unit of production = Depreciable cost/Estimated capacity = $14,240/1,000,000 = $0.014 per copy
Depreciation for year 2014 = $0.014 * 226,000 copies = $3,218.24
Depreciation for year 2015 = $0.014 * 247,000 copies = $3,517.28
c.
Depreciation rate = Straight line depreciation rate * 2 = 100%/Useful life * 2 = 100%/4 * 2 = 50%
Depreciation rate = Cost of machine * 50% = $15,540 * 50% = $7,770
Depreciation for 2014 = $15,540 * 50% = $7,770
Ending book value for 2014 = Cost of machine - Depreciation for 2014 = $15,540 - $7,770 = $7,770
Depreciation for 2015 = $7,770 * 50% = $3,885
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.