6. Peyton Company produces one product, a putter called PAR-putter. Peyton uses
ID: 2487400 • Letter: 6
Question
6. Peyton Company produces one product, a putter called PAR-putter. Peyton uses a standard cost system and determines that it should take one hour of direct labor to produce one PAR-putter. The normal production capacity for this putter is 100,000 units per year. The total budgeted overhead at normal capacity is $500,000 comprised of $200,000 of variable costs and $300,000 of fixed costs. Peyton applies overhead on the basis of direct labor hours. During the current year, Peyton produced 86,000 putters, worked 89,000 direct labor hours, and incurred variable overhead costs of $160,000 and fixed overhead costs of $300,000.
Instructions
(d) Compute the controllable overhead variance
(e) Compute the fixed overhead volume variance
Explanation / Answer
controllable overhead variance = Controllable variance = Actual Factory Overhead - Budgeted Allowance Based on Standard Hours Allowed
460000 - (86000*5) = 30000 U
standard variable cost = 200000/100000 = 2 standard fixed cost = 300000/100000 = 3
total standard cost = 3+ 2 = 5
fixed overhead volume variance
Fixed Overhead Volume Variance = (Actual Activity – Normal Activity) × Fixed Overhead Application Rate
(86000-100000)*3 = 42000 U
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.