Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Brady Service Center just purchased an automobile hoist for $33,260. The hoist h

ID: 2487920 • Letter: B

Question

Brady Service Center just purchased an automobile hoist for $33,260. The hoist has an 8-year life and an estimated salvage value of $3,790. Installation costs and freight charges were $3,826 and $780, respectively. Brady uses straight-line depreciation. The new hoist will be used to replace mufflers and tires on automobiles. Brady estimates that the new hoist will enable his mechanics to replace 6 extra mufflers per week. Each muffler sells for $72 installed. The cost of a muffler is $36, and the labor cost to install a muffler is $14. Your answer is correct. Compute the cash payback period for the new hoist. Cash payback period Compute the annual rate of return for the new hoist. annual rate of retum

Explanation / Answer

Beginning book Value: 33,260+ 3,826 + 780= 37,866
Salvage Value= $3,790

Profit from 1 muffer =Sales Price – Cost =72-(36+14) =$22

Profit for one week= 22 x 6=132

Profit for one year =132 x 52=$6,864

Year

CashFlow

Cum Cash Flow

                        -  

             (37,866)

                   (37,866)

                          1

                 6,864

                   (31,002)

                          2

                 6,864

                   (24,138)

                          3

                 6,864

                   (17,274)

                          4

                 6,864

                   (10,410)

                          5

                 6,864

                     (3,546)

                          6

                 6,864

                        3,318

                          7

                 6,864

                     10,182

                          8

               10,654

                     20,836

Cash payback period= 5 +3,546/6,864

                                          =5 +0.52 years

                                       =5.52 years


CF = Cash Flow
CF0 = (37,866)
CFs 1-7 = $6,864
CF5: 6,864 + 3,790 = 10,654 (including Salvage Value)
total return: (6,864 x 7) + 10,654= 58,702
Annual rate of return: (Principal + gain )/Principal ^ (1/no of years)

= (58,702+37,866/37,866)^1/8

= (96,568/37,866 ) ^ 1/8- 1

= 2.550256166 ^1/8-1

                            = 1.124146663 -1

                                = 0.124146663

                                =12.41%

Year

CashFlow

Cum Cash Flow

                        -  

             (37,866)

                   (37,866)

                          1

                 6,864

                   (31,002)

                          2

                 6,864

                   (24,138)

                          3

                 6,864

                   (17,274)

                          4

                 6,864

                   (10,410)

                          5

                 6,864

                     (3,546)

                          6

                 6,864

                        3,318

                          7

                 6,864

                     10,182

                          8

               10,654

                     20,836

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote