Rodgers and Michael formed a partnership on January 2, 2017. Michael invested $1
ID: 2488310 • Letter: R
Question
Rodgers and Michael formed a partnership on January 2, 2017. Michael invested $120,000 in cash. Rodgers invested land valued at $30,000, which he had purchased for $20,000 in 2005. In addition, Rodgers possessed superior managerial skills and agreed to manage the firm. The partners agreed to the following profit and loss allocation formula:
a. Interest —8% on original capital investments.
b. Salary — $5,000 a month to Rodgers.
c. Bonus — Rodgers is to be allocated a bonus of 20% of net income after subtracting the bonus, interest, and salary.
d. Remaining profit is to be divided equally.
At the end of 2017 the partnership reported net income before interest, salaries, and bonus of $168,000.
Calculate the amount of bonus to be allocated to Rodgers.
Explanation / Answer
Each partner’s initial investment in a partnership should be recorded at the fair market value of the assets at the date of their transfer to the partnership.
The value of the land contributed by Rodger will be taken as $30000.
Capiat balances:
Rodger : $30000
Michael : $ 120000
a) Interest on capital balances @ 8%:
Rodger = 8% * $30000 = $2400
Michael = 8% * $120000 = $9600
Total interest paid to partners = 2400+9600 = $12000
b) Salary:
Rodger: $5000 per month = $5000 x 12 = $60000 per year
c) Let bonus to Rodger be "B"
According to the condition:
B = 20% of [$168000 - ($12000 + $60000 + B)]
B = 20% of [96000 - B]
B = 20% of $96000 - 20% of B
B + 0.20B = $19200
1.20B = $19200
B = $19200 / 1.20 = $16000
The bonus to be paid to Rodger = $16000
Check:
Net profit after bonus, salary and interest = $168000 - $16000 - $60000 - $12000 = $80000
Bonus = 20% * 80000 = $16000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.