Troy Engines, Ltd., manufactures a variety of engines for use in heavy equipment
ID: 2488380 • Letter: T
Question
Troy Engines, Ltd., manufactures a variety of engines for use in heavy equipment. The company has always produced all of the necessary parts for its engines, including all of the carburetors. An outside supplier has offered to sell one type of carburetor to Troy Engines, Ltd., for a cost of $46 per unit. To evaluate this offer, Troy Engines, Ltd., has gathered the following information relating to its own cost of producing the carburetor internally:
Assuming that the company has no alternative use for the facilities that are now being used to produce the carburetors, compute the total cost of making and buying the parts. (Round your Fixed manufacturing overhead per unit rate to 2 decimals.)
Suppose that if the carburetors were purchased, Troy Engines, Ltd., could use the freed capacity to launch a new product. The segment margin of the new product would be $196,560 per year. Compute the total cost of making and buying the parts. (Round your Fixed manufacturing overhead per unit rate to 2 decimals.)
Should Troy Engines, Ltd., accept the offer to buy the carburetors for $46 per unit?
Troy Engines, Ltd., manufactures a variety of engines for use in heavy equipment. The company has always produced all of the necessary parts for its engines, including all of the carburetors. An outside supplier has offered to sell one type of carburetor to Troy Engines, Ltd., for a cost of $46 per unit. To evaluate this offer, Troy Engines, Ltd., has gathered the following information relating to its own cost of producing the carburetor internally:
Explanation / Answer
40% of Salary = 9 x 40% =$3.6
Relevant Cost per Unit :
Direct materials $13.00
Direct labor $15.00
Variable manufacturing overhead $2.00
Fixed manufacturing overhead, traceable $3.60
----------
$33.60
1 a)
Total Relevant Cost = 14,400 x 33.60=$483,840
1 b) Reject
Cost of Purchase = 14,400 x 46=$662,400
Cost of Making $483,840
Hence Reject as cost of Purchase is expensive
2 a)
Total cost of Making = Cost of Making + Opportunity Cost
=$483,840+ 196,560
=$ 680,400
Total cost of Buying= $662,400
2 b) Accept As Cost of Buying is cheaper
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.