Trombatore Corporation provided the following budget information: UNIT SALES: Au
ID: 2489040 • Letter: T
Question
Trombatore Corporation provided the following budget information:
UNIT SALES:
August 12,000
September 16,000
October 21,000
November 20,000
-The budget sales price for each unit is $20
- The company budget production so that ending Finished Goods Inventory equals 20 % of next month's budgeted sales.
- The total cost (including direct materials, Direct labor, and overhead) to produce each unit is $7.
- Selling and administrative expenses are budgeted at $30,000 per month PLUS 25% of total sales revenue.
A) Budgeted sales revenue for the month of October equals:
B) Budgeted production (in units) for the month of August equals:
C) Budgeted operating income for the month of October equals:
Explanation / Answer
A) Budgeted sales revenue for the month of October equals: 21000 * 20 = $420000
B) Budgeted production (in units) for the month of August equals: 12000 * 80% + 16000 * 20% = 12800 units
C) Budgeted operating income for the month of October equals:
Revenue = $420000
- Total cost 4200 + 20800 - 4000 = 21000 * 7 = $147000
- Selling & Admin Exp. = 30000 + 420000 * 25%= $135000
Operating Income for the month October = $138000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.