Madison Company has taken a position in its tax return to claim a tax credit of
ID: 2489204 • Letter: M
Question
Madison Company has taken a position in its tax return to claim a tax credit of $60 million (direct
reduction in taxes payable) and has determined that its sustainability is "more likely than not," based on
its technical merits. The tax credit would be a direct reduction in current taxes payable. Madison believes
the likelihood that a $60 million, $36 million, or $12 million tax benefit will be sustained is 25%, 30%,
and 45%, respectively. Madison's taxable income is $510 million for the year. Its effective tax rate is
40%. What is Madison's income tax expense for the year?
Show all work please.... ANSWER BELOW
ANSWER= $168 million
Explanation / Answer
Tax Currently Payable = 510 * 40% = 204
(-) Tax credit available = 60
Net Tax currently payable 144
Add :- Additional projected liabilty 24 ( 60 - 36)
Total income tax expense = 168
Tax Currently Payable = 510 * 40% = 204
(-) Tax credit available = 60
Net Tax currently payable 144
Add :- Additional projected liabilty 24 ( 60 - 36)
Total income tax expense = 168
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.