Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

1.Kruger Corporation has the following long-term investments: (1) Common stock o

ID: 2490048 • Letter: 1

Question

1.Kruger Corporation has the following long-term investments: (1) Common stock of Eidman Co. (10% ownership) held as available-for-sale securities, cost $112,800, fair value $121,470. (2) Common stock of Pickerill Inc. (30% ownership), cost $240,040, equity $301,830. Prepare the investments section of the balance sheet.

2.Flynn Company purchased 60 Rinehart Company 11%, 10-year, $1,200 bonds on January 1, 2014, for $72,000. The bonds pay interest semiannually on July 1 and January 1. On January 1, 2015, after receipt of interest, Flynn Company sold 36 of the bonds for $39,600.
Prepare the journal entries to record the transactions described above.

Explanation / Answer

Answer:1

The investments have to be shown in the Balance Sheet at 'cost price or market price, whichever is less'.

Since available for sale is more liquid, therefore, Eidman Co investment would be shown first.

Answer:2

Journal entries :

Date

General Journal

Debit

Credit

Jan 1, 2014

Debt investment Dr.

72000

To Cash

72000

July 1, 2014

Cash Dr.

3960

To interest revenue

3960

Dec. 31, 2014

Interest receivable Dr.

3960

To interest revenue

3960

Jan 1, 2015

Cash Dr.

3960

To interest receivable

(To record receipt of interest)

3960

Jan 1, 2015

Cash Dr.

39600

Loss on sale of debt investment Dr.

3600

To debt investment

(To record sale of bonds)

43200

Explanation:

Calculation of interest:

Interest = No. of bonds * Bond price * interest rate

Interest = 60 * $1200* (11%/2)

= 60*$1200*5.5%

= $3960

Note: Since interest is paid semiannually, therefore, we will take half of the annual interest rate.

Calculation of loss on sale of bonds:

Cost of bonds sold = (Total purchase price of bonds/Total bonds purchased) * No. of bonds sold

= ($72000/60)*36

= $1200*36

= $43200

Loss on sale of bonds = Cost of bonds sold - Cash received from sale of bonds

= $43200 - $39600

= $3600

Kruger Corporation Balance sheet (Investment Section) Assets Amount Common stock of Eidman Co. $ 1,12,800.00 Common stock of Pickerill Inc $ 2,40,040.00