Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

National Orthopedics Co. issued 8% bonds, dated January 1, with a face amount of

ID: 2490098 • Letter: N

Question

National Orthopedics Co. issued 8% bonds, dated January 1, with a face amount of $550,000 on January 1, 2013. The bonds mature on December 31, 2016 (4 years). For bonds of similar risk and maturity the market yield was 10%. Interest is paid semiannually on June 30 and December 31. (FV of $1, PV of $1, FVA of $1, PVA of $1. FVAD of $1 and PVAD of S1) (Use appropriate factor(s) from the tables provided.) Required: Determine the price of the bonds at January 1, 2013. Prepare the journal entry to record their issuance by National on January 1, 2013. (If no entry is required for a transaction, select "No journal entry required" in the first account field.) Journal Entry Worksheet Record the issuance of the bonds on January 1, 2013 January 01, 2013 Enter debits before credit

Explanation / Answer

1.

Price of bond = Present value of annuity of interest payment + Present value of Principal

Present value of annuity factor (PVA) = {1-(1+r)-n}/n

Present value factor = (1+r)n

Semi-annual Interest payment = $550,000 * 8% * 1/2 = $22,000

n = 4 years * 2 = 8

r = 10%/2 = 5% = 0.05

Present value of annuity of interest payment = $22,000*(1-1.05-8)/0.05 = $22,000 * 6.4632 = $142,190.40

Present value of principal = $550,000/1.058 = $372,261.60

Price of bond = $142,190.40 + $372,261.60 = $514,452

Table values are based on:

n =

8

r =

0.05

Cash Flow

Amount

Present value

Interest

$ 22,000.00

$ 142,190.40

Principal

$ 550,000.00

$ 372,261.60

Price of bonds

$ 514,452.00

2.

Date

Account titles and explanation

Debit

Credit

January 1, 2013

Cash

$ 514,452

Discounts on issue of bonds

$ 35,548

Bonds payable

$ 550,000

3.

Semi-annual Interest Period-End

Cash Interest

Bond Interest Expense

Discount amortization

Carrying value

($550,000*8%*1/2)

(Carrying value*10%*1/2)

(Bond interest - Cash Interest)

(Carrying value + Discount amortization)

01-01-2013

$ 514,452

30-06-2013

$ 22,000

$ 25,723

$ 3,723

$ 518,175

31-12-2013

$ 22,000

$ 25,909

$ 3,909

$ 522,083

30-06-2014

$ 22,000

$ 26,104

$ 4,104

$ 526,187

31-12-2014

$ 22,000

$ 26,309

$ 4,309

$ 530,497

30-06-2015

$ 22,000

$ 26,525

$ 4,525

$ 535,022

31-12-2015

$ 22,000

$ 26,751

$ 4,751

$ 539,773

30-06-2016

$ 22,000

$ 26,989

$ 4,989

$ 544,761

31-12-2016

$ 22,000

$ 27,238

$ 5,238

$ 550,000

Total

$ 176,000

$ 211,548

$ 35,548

4.

Date

Account titles and explanation

Debit

Credit

June 30, 2013

Interest expense

$ 25,723

Cash

$ 22,000

Discounts on issue of bonds

$ 3,723

5.

Date

Account titles and explanation

Debit

Credit

December 31, 2016

Interest expense

$ 27,238

Cash

$ 22,000

Discounts on issue of bonds

$ 5,238

December 31, 2016

Bonds payable

$ 550,000

Cash

$ 550,000

Table values are based on:

n =

8

r =

0.05

Cash Flow

Amount

Present value

Interest

$ 22,000.00

$ 142,190.40

Principal

$ 550,000.00

$ 372,261.60

Price of bonds

$ 514,452.00

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote