On December 1, Shamrock, Electronics has three DVD players left in stock. All ar
ID: 2490200 • Letter: O
Question
On December 1, Shamrock, Electronics has three DVD players left in stock. All are identical, all are priced to sell at $78. One of the three DVD players left in stock, with serial #1012, was purchased on June 1 at a cost of $48. Another, with serial #1045, was purchased on November 1 for $44. The last player, serial #1056, was purchased on November 30 for $37. Calculate the cost of goods sold using the FIFO periodic inventory method, assuming that two of the three players were sold by the end of December, Shamrock, Electronics' year-end. The cost of goods sold using the FIFO $ If Shamrock, Electronics used the specific identification method instead of the FIFO method, how might it alter its earnings by "selectively choosing" which particular players to sell to the two customers? What would Shamrock, Electronics' cost of goods sold be if the company wished to minimize earnings? Maximize earnings? Cost of goods sold would be $ if it wished to minimise the earnings. Cost of goods sold would be $ if it wished to maximise the earnings.Explanation / Answer
Cost of goods sold(FIFO) = 48 +44 = 92
(b)
Cost of goods sold = (48 +44) = 92 minimize earnings
Cost of goods sold = (44+37) = 81 maximize earnings
Thus to minimize earnings it need to sell the highly priced first and vice versa
Cost of goods sold(FIFO) = 48 +44 = 92
(b)
Cost of goods sold = (48 +44) = 92 minimize earnings
Cost of goods sold = (44+37) = 81 maximize earnings
Thus to minimize earnings it need to sell the highly priced first and vice versa
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.