Frederic Chopin Corporation is preparing its December 31, 2014, balance sheet. T
ID: 2490236 • Letter: F
Question
Frederic Chopin Corporation is preparing its December 31, 2014, balance sheet. The following items may be reported as either a current or long-term liability On December 15, 2014, Chopin declared a cash dividend of $2.29 per share to stockholders of record on December 31. The dividend is payable on January 15, 2015. Chopin has issued 1,000,000 shares of common stock, of which 50,000 shares are held in treasury. At December 31, bonds payable of $119,010,000 are outstanding. The bonds pay 12% interest every September 30 and mature in installments of $29,798,000 every September 30, beginning September 30, 2015. At December 31, 2013, customer advances were $12,983,000. During 2014, Chopin collected $32,241,000 of customer advances; advances of $25,225,000 should be recognized in income. For each item above, indicate the dollar amounts to be reported as a current liability and as a long-term liability, if any.Explanation / Answer
Dividends payable (1,000,000 – 50,000)2.29 = 2,175,000 Current liability
Current maturity of bonds payable 29,798,000 current liability
Bonds payable 119,010,000-29,798,000 = 89,212,000 long term liability
Interest payable (119,010,000@12%*3/12 = 3,570,525 current liability
Customer advance 12,983,000 + 32,241,000 – 25,225,000 = 19,999,000 current liability
Dividends payable (1,000,000 – 50,000)2.29 = 2,175,000 Current liability
Current maturity of bonds payable 29,798,000 current liability
Bonds payable 119,010,000-29,798,000 = 89,212,000 long term liability
Interest payable (119,010,000@12%*3/12 = 3,570,525 current liability
Customer advance 12,983,000 + 32,241,000 – 25,225,000 = 19,999,000 current liability
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.