A) The actual manufacturing overhead incurred at Fraze Corporation during Novemb
ID: 2490961 • Letter: A
Question
A) The actual manufacturing overhead incurred at Fraze Corporation during November was $79,000, while the manufacturing overhead applied to Work in Process was $65,000. The Corporation's Cost of Goods Sold was $385,000 prior to closing out its Manufacturing Overhead account. The Corporation closes out its Manufacturing Overhead account to Cost of Goods Sold. Which of the following statements is true?
a. Manufacturing overhead for the month was underapplied by $14,000; Cost of Goods Sold after closing out the Manufacturing Overhead account is $399,000b.
b. Manufacturing overhead for the month was overapplied by $14,000; Cost of Goods Sold after closing out the Manufacturing Overhead account is $371,000
c. Manufacturing overhead for the month was overapplied by $14,000; Cost of Goods Sold after closing out the Manufacturing Overhead account is $399,000
d. Manufacturing overhead for the month was underapplied by $14,000; Cost of Goods Sold after closing out the Manufacturing Overhead account is $371,000
a. increase of $1,250
b. decrease of $16,000
c. decrease of $1,250
d. increase of $17,250
a. Net operating income would increase by $21,000 per year.
b. Net operating income would increase by $18,800 per year.
c. Net operating income would decrease by $123,000 per year.
d. Net operating income would decrease by $165,000 per year.
Explanation / Answer
Actual manufacturing overhead = $79,000
Applied =-65,000
Under applied =14,000
Manufacturing overhead
Actual
79,000
Applied
65,000
Cost of goods sold
14,000
Entry :
Cost of goods sold DR $14,000
To Manufacturing overhead $14,000
Hence cost of goods sold = 14,000 +385,000 = 399,000
B) Massing corporation
Increase in net income will be 150*115 = $17,250
Less increase in advertising budget = 16,000
Net increase in income = 1,250
Option a
C)Ramon Corporation
Buying cost = 18,000 * 23.30 = ($419,400)
Savings in cost
Direct materials 2.20
Direct labor 5.40
VOH 8.00
Salary 7.30
Total 22.90 *18,000 = 412,200
Saving in general overhead = 5,000
Additional segment margin = 21,000
Net income increase = 18,800
b. Net operating income would increase by $18,800 per year
Actual manufacturing overhead = $79,000
Applied =-65,000
Under applied =14,000
Manufacturing overhead
Actual
79,000
Applied
65,000
Cost of goods sold
14,000
Entry :
Cost of goods sold DR $14,000
To Manufacturing overhead $14,000
Hence cost of goods sold = 14,000 +385,000 = 399,000
- Manufacturing overhead for the month was underapplied by $14,000; Cost of Goods Sold after closing out the Manufacturing Overhead account is $399,000
B) Massing corporation
Increase in net income will be 150*115 = $17,250
Less increase in advertising budget = 16,000
Net increase in income = 1,250
Option a
C)Ramon Corporation
Buying cost = 18,000 * 23.30 = ($419,400)
Savings in cost
Direct materials 2.20
Direct labor 5.40
VOH 8.00
Salary 7.30
Total 22.90 *18,000 = 412,200
Saving in general overhead = 5,000
Additional segment margin = 21,000
Net income increase = 18,800
b. Net operating income would increase by $18,800 per year
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.