Red Corp. constructed a machine at a total cost of $86 million. Construction was
ID: 2491730 • Letter: R
Question
Red Corp. constructed a machine at a total cost of $86 million. Construction was completed at the end of 2012 and the machine was placed in service at the beginning of 2013. The machine was being depreciated over a 11-year life using the straight-line method. The residual value is expected to be $8 million. At the beginning of 2016. Red decided to change to the sum-of-the-years'-digits method. Ignoring income taxes, what will be Red's depreciation expense for 2016? $5.61 million. $7.09 million. $12-60 million. $6.61 million.Explanation / Answer
Answer:
Depreciaiton expense (Straight- line method) = (Initial cost of the machine - residual value)/ Estimated life of the machine
Straight- line Depreciation expense for Red Corp. = ($86 M - $8 M) / 11 years
= $78 M/ 11 years
= $7.09 M
Accumulated depreciation for 3 years (From 2013 to 2015) = $7.09 M * 3 years = $21.27 M
Calculating Book value of the machine at the beginning of 2016:
Now, we will calculate SYD which is sum of digits of each year of the remaining estimated useful life.
Remaining estimated useful life = 8 years (11 years - 3 years)
SYD = 1+2+3+4+5+6+7+8 = 36
SYD fraction = Remaining useful life of the machine at the beginning of 2016/SYD
SYD fraction = 8 years / 36
Calculation of Depreciation for 2016:
Depreciaiton for 2016 = (Remaining book value at the beginning of 2016 - Residual value) * SYD fraction
Depreciaiton for 2016 = ($64.73 - $8) * 8/36
= $56.73 *8/36
= $12.60 M
Particulars Amount ( in millions) Original cost $ 86.00 Less: accumulated depreciation $ 21.27 Book value at the beginning of 2016 $ 64.73Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.