Red Shoe Co. has concluded that additional equity financing will be needed to ex
ID: 2491819 • Letter: R
Question
Red Shoe Co. has concluded that additional equity financing will be needed to expand operations and that the needed funds will be best obtained through a rights offering. It has correctly determined that as a result of the rights offering, the share price will fall from $70 to $63 ($70 is the rights-on price; $63 is the ex-rights price,also known as the when-issued price). The company is seeking $18 million in additional funds with a per-share subscription price equal to $35. How many shares are there currently, before the offering? (Assume that the increment to the market value of the equity equals the gross proceeds from the offering.)
Explanation / Answer
Let x be the no of shares before the offering.
Then, 63 = (70x + 18000000)/(x + 18,000,000/35)
63(x + 18,000,000/35) =70x + 18000000
63x + 32400000 - 18000000 = 70x
14400000 = 7x
x = 2057143 shares
Alternative method:
Price after rights = (35 + 70*N)/(N+1) = 63; 35 + 70N = 63n + 63; 7N = 28
Therefore, N = 4.
No of new shares = 18,000,000/35 = 514285.71
No of old shares = 514285.71*4 = 2,057,143
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.