Jet Corporation expects an EBIT of $21,000 every year forever. The company curre
ID: 2491994 • Letter: J
Question
Jet Corporation expects an EBIT of $21,000 every year forever. The company currently has no debt, and its cost of equity is 12 percent. The corporate tax rate is 35 percent.
What will the value of the firm be if the company takes on debt equal to 50 percent of its levered value?
What will the value of the firm be if the company takes on debt equal to 100 percent of its levered value?
Jet Corporation expects an EBIT of $21,000 every year forever. The company currently has no debt, and its cost of equity is 12 percent. The corporate tax rate is 35 percent.
What will the value of the firm be if the company takes on debt equal to 50 percent of its levered value?
What will the value of the firm be if the company takes on debt equal to 100 percent of its levered value?
Explanation / Answer
VAlue of Firm if the company takes on debt equal to 100 % of leveraged value
VAlue of Firm = Net operating profit afer tax /WACC
NOPAT = EBIT(1-tax rate)
NOPAT = 21000x(1-35%) =13650
WACC = 12x(1-35%) =7.8
Value of Firm = 13650/7.8% =$175000
WHen the company takes on debt equal to 50% of its leveraged value
NOPAT = 13650
WACC = 12x50%+6x(1-35%)x50% =6 +1.95 =7.95
Value of firm = 13650/7.95% =171698.10
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.