Do It! Review 24-4 Wallowa Company is considering a long-term investment project
ID: 2492187 • Letter: D
Question
Do It! Review 24-4
Wallowa Company is considering a long-term investment project called ZIP. ZIP will require an investment of $120,560. It will have a useful life of 4 years and no salvage value. Annual revenues would increase by $80,770, and annual expenses (excluding depreciation) would increase by $40,460. Wallowa uses the straight-line method to compute depreciation expense. The company’s required rate of return is 14%.
Compute the annual rate of return. (Round answer to 0 decimal places, e.g. 15%.)
Determine whether the project is acceptable?
Explanation / Answer
Annual rate of return = expected annual income / average investment
Depreciation = 120,560 /4 = 30,140
Annual income = 80,770 – (40,460 +30,140)
=10,170
Average investment = 120,560/2
= 60,280
=10,170/60,280
= 16.87%
Project is acceptable
Annual rate of return = expected annual income / average investment
Depreciation = 120,560 /4 = 30,140
Annual income = 80,770 – (40,460 +30,140)
=10,170
Average investment = 120,560/2
= 60,280
=10,170/60,280
= 16.87%
Project is acceptable
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.