Ceradyne Products produces two joint products (A and B). Prior to the split-off
ID: 2492912 • Letter: C
Question
Ceradyne Products produces two joint products (A and B). Prior to the split-off point, the company incurs costs of $5,940. Product A weighs 31 pounds, and Product B weighs 111 pounds. Product A sells for $108 per pound, and Product B sells for $34 per pound.
Based on relative sales values at the split-off point, allocate joint costs to Products A and B. (Round relative sales value proportion to 4 decimal places eg.0.4525 and final answers to 0 decimal places.)
Explanation / Answer
Cost Allocation on the basis of Relative Sales Value:
Sale value of Product A = 31* 108 = $ 3348
Sale value of Product B = 111* 34 = $ 3774
Cost Allocation :
Product A = 3348 / (3348+ 3774) * 5940
= 0.4701 * 5940 = 2792.39
= 2792
Product B = 3774 / (3348+ 3774) * 5940
= 0.5299 * 5940
= 3147.61 = 3148
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.