An unstretched spring has a force constant of 1060 N/m . Part A How large a forc
ID: 249325 • Letter: A
Question
An unstretched spring has a force constant of 1060 N/m .
Part A
How large a force is required to stretch the spring by 1.9 m from its unstretched length.
Express your answer using two significant figures.
Part B
How much work is required to stretch the spring by 1.9 m from its unstretched length.
Express your answer using two significant figures.
Part C
How large a force is required to stretch the spring by 1.9 m beyond the length reached in part A?
Express your answer using two significant figures.
Part D
How much additional work is required to stretch the spring by 1.9 m beyond the length reached in part A?
Express your answer using two significant figures.
Explanation / Answer
a) The force F = -kx
Here x = 1.9 m and k = 1060 N/m
Hence the required force is F = (1060 N/m) (1.9 m) = 2014 N
b) The required work is W = (1/2) k x2 = (1/2) (1060) (1.9)(1.9) = 1913.3 Nm
c) The force required to strech 1.9 m again after reaching 1.9 m is
F = k(x2 -x1) = 1060 ( 3.8 - 1.9) = 2014 N
d) The additional work required is
W= (1/2)x22-(1/2) k x2=(1/2) (1060)(3.82-1.92) = 5739.9 Nm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.