Use the information below to answer the following question The Boxwood Company s
ID: 2493784 • Letter: U
Question
Use the information below to answer the following question The Boxwood Company sells blankets for $60 each. The following was taken from the inventory records during May. The company had no beginning inventory on May1 Blankets Units 5 3 10 6 3 10 Cost $20 Date Purchase Sale Purchase Sale Sale Purchase May 3 10 17 20 23 30 $24 $30 Assuming that the company uses the perpetual inventory system, determine the cost of merchandise sold for the sale of May 20 using the LIFO inventory cost method a. $144 ob·$180 Oc. $120 Od. $136Explanation / Answer
(1) Cost of merchandise sold on May 20 = Purchase on May 17 (Based on LIFO)
Cost of merchandise sold = 6 * $24 = $144 (Option-a)
(2) False - Accounts Receivable is debited which is the selling price
(3) Social Security Tax = 6% of $16,000 = $960
Medicare = 1.5% of $16,000 = $240
Federal Tax witheld = $4,000
Salaries Payable = $16,000 - $960 - $240 - $4,000 = $10,800 (Option-c)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.