Henderson Products is a price-setter that uses the cost-plus pricing approach. T
ID: 2494575 • Letter: H
Question
Henderson Products is a price-setter that uses the cost-plus pricing approach. The products are specialty components used in industrial equipment. The CEO is certain that the company can produce and sell 500,000 units per year, due to the high demand for the product. Variable costs are $3.25 per unit. Total fixed costs are $860,000 per year. The target operating income for the tear is $150,000. What sales price would allow the CEO to achieve the target if the cost-plus pricing method is used?(Round your answer to the nearest cent.) Show all computations.
Explanation / Answer
Variable Cost (500000 units *3.25 per unit) = 1625000
Fixed Cost = $ 860000
Total cost = $ 2485000
Operating Income = $ 150000
So, Sales amount = $ 2635000
Sale price per unit $ 5.27
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.