A spherical weather balloon is filled with hydrogen until its radius is 4.50m. I
ID: 249466 • Letter: A
Question
A spherical weather balloon is filled with hydrogen until its radius is 4.50m. Its total mass including the instruments it carries is 10.0 kg. (A) find the buyant force acting on the ballon, assuming the density of air us 1.29 kg/m^3 (B) what is the net force acting on the balloon and its instruments after the balloon is released from the ground? (C) why does the radius of the ballon tend to increase as it rises to higher altitude? Because of the external pressue (increase or deccreases?) with increasing altitude.Explanation / Answer
PART A
buoyant force = p*V*g
V = 4*pi*r3/3 = 4*pi*(4.50)3/3 = 381.7 m3
buoyant force = 1.29*381.7*9.81 = 4825.49N
PART B
Net force = buoyancy - weight
= 4825.49 - 10*9.8
= 4727.50 N
PART C
Increases
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.