Suppose the competitive market price is $50, and a competitive firm’s total cost
ID: 2495674 • Letter: S
Question
Suppose the competitive market price is $50, and a competitive firm’s total costs = 5q2 - 10q + 150 and marginal cost = 10q - 10.
a. Solve for the profit-maximizing (or loss minimizing) quantity (q*).
b. What is the market equilibrium price?
c. Should the competitive firm produce q*? Explain why using one of the four key questions and solutions.
d. Does the competitive firm make a profit? Explain why using one of the four key questions and solutions.
e. How much profit (or loss) does the competitive firm make?
Explanation / Answer
a. Profit = Total Revenue(TR) -Total Cost (TC)
= P.Q - TC
= 50*q - 5q2 - 10q + 150
d/dq = 50 - 10q - 10
Putting d/dq = 0
50 = 10q - 10
q* = 6.
b. The market equilibrium price will be $50.
c. Yes the competitive firm should produce at q* = 6 as at q* , the marginal cost of the firm is equal to the price of the market price , so if he produces more than q* its profit will decrease.
d. Yes, the competitive firm does make a profit, Yes as for given the market Price, the Marginal cost is greater then the average cost , so the firm will make profits.
e. Profit = Total Revenue(TR) -Total Cost (TC)
= P.Q - TC
= 50*6 - 5(6^2) + 10*6 - 150
= 300 - 180 + 60- 150
= $30
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.