Lopez Industries has developed a new product called Gizmo and now must decide wh
ID: 2495735 • Letter: L
Question
Lopez Industries has developed a new product called Gizmo and now must decide whether to build a factory with the capacity to produce one or two units of the Gizmo. Its total cost function is CA=8qA + q2A. Acme estimates market demand will be Q=10-0.5P. Lopez expects that its rival, Cogswell Cogs, will very soon develop a copy-cat version of Gizmo and will very likely build a factory to produce either one or two units of their version as well. Total demand Q = qA + qC. Acme knows that Cogswell will have the same costs as it does and will play as a Cournot duopolist. What capacity will Lopez build? What capacity will Cogswell build?
Explanation / Answer
Q = qA+qC here as bost cost and price are same so qA=qC=q
TC = 8q+q^2
MC = dTC/dq = 8+2q
P = 20-2(qA+qC) (Inverse market demand)
Revenue for firm A
R = P*qA=20*qA-2qA^2-2qAqC
MR=dR/dqA = 20-4qA-2qC
Similarly marginal revenue for firm C
MR = 20 - 4qC-2qA
For firm A
MC=MR
8+2qA=20-4qA-2qC
qA = 2-qC/3
similarly from firm C
we get
qC=2-qA/3
So qA=qC=1.5
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.