Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Answer the following qustions: a. What is the present value of $8,000 to be rece

ID: 2496760 • Letter: A

Question

Answer the following qustions:

a. What is the present value of $8,000 to be received at the end of six years assuming the required rate of return is 15%?

b. An investment of $185,575 is expected to generate returns of $65,000 at the end of each of the next four years. What is the internal rate of return for the investment?

c. A project that costs $180,000 has estimated annual net cash flows of $50,000. Determine the cash payback period.

d. A project that costs $250,000 has estimated annual cash flows of $90,000 for three years. Determine the net present value of the project assuming that the acceptable rate of return is 10 percent.

Explanation / Answer

A) Present Value of $8,000 to be received at the end of six years

= 8000/(1+0.15)^6

= $3458.62

B)

Required Internal rate of return is the rate for which N.P.V of cash flow is zero

-185,575 + 65,000/ (1+r) +65,000(1+r) ^2+65,000(1+r) ^3+65,000(1+r) ^4 = 0

Thus IRR is 14.999 (approximately)

C) Project Cost = $180,000

Annual cash flows = $50,000

Payback Period = 180,000/50,000 = 3.6 years

D) Initial cost = $250,000

Discount rate = 10 %

Annual cash flows for three years =$90,000

Net Present Value = -250000+90,000*(1+0.1)^-1 + 90,000*(1+0.1)^-2+90,000/(1+0.1)^-3

= - $26,186

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote