On January 1, 2014, Powell Corporation issued $600,000, 5%, 5-year bonds dated J
ID: 2496947 • Letter: O
Question
On January 1, 2014, Powell Corporation issued $600,000, 5%, 5-year bonds dated January 1, 2014, at 95. The bonds pay annual interest on January 1. The company uses the straight-line method of amortization and has a calendar year end.
Prepare all the journal entries that Powell Corporation would make related to this bond issue through January 1, 2015. Be sure to indicate the date on which the entries would be made
Explanation / Answer
Journal entry for the issue of bond:
Price of the bond = face value x price %
= 600,000 x 95%
= 570,000
Discount on issue of bond = face value – price
= 600,000 -570,000
= 30,000
Date
Account titles
Debit
Credit
1-Jan-14
Cash
570000
Discount on issue of bond
30000
Bonds payable
600000
To record bond interest
Annual discount amortization = discount/ no. of years
= 30,000/ 5
= 6000
Coupon amount = FV x coupon rate
= 600,000x5%
= 30,000
Date
Account titles
Debit
Credit
31-Dec-14
Interest expense
36000
Discount on issue of bond
6000
Interest payable
30000
Payment of interest liability
Date
Account titles
Debit
Credit
1-Jan-15
Interest payable
30000
Cash
30000
Date
Account titles
Debit
Credit
1-Jan-14
Cash
570000
Discount on issue of bond
30000
Bonds payable
600000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.