Solve it in details. Step by step The asking price of a property is $700,000 and
ID: 2497113 • Letter: S
Question
Solve it in details. Step by step
The asking price of a property is $700,000 and you are given the following information for a sales comparable evaluation. Property prices increases at 2.60% per annum (inflation rate) $56 per square foot $22,000 per year reduction for age Two-car garage valued at $42,000 compared to $25,000 for a one-car garage Comer property warrants a 15% premium Swimming pool worth $30,000 considered a good selling point in this neighborhood What is the estimated value of the subject property using the sales comparable approach?.Explanation / Answer
Step 1:
Comparable
Property Value = 56*15000 = 840000
Less : Reduction for age = 9*22000 = 198000
Add : Car Garrage = 25000
Add: Swimming Pool = $ 30000
Estimated Sale Value = 697000
Selling Price = 650000
Discount Allowed percentage = (697000-650000)/697000
Discount Allowed percentage = 6.7432%
Step 2 :
5 month ago
Property Value = 56*16200 = 907200
Less : Reduction for age = 12*22000 = 264000
Add : Car Garrage = 42000
Add: Swimming Pool = 0
Estimated Sale Value for non cornor property = 685200
Corrner Property Warrent = 685200*15% = 102780
Estimated Sale Value cornor property = 685200+102780
Estimated Sale Value cornor property = 787980
Less : Discount Allowed = 787980*6.7432% = $ 53,135.1
Selling Price 5 Month ago = 734,844.9
inflation rate for 5 month = (1+2.6%)^(5/12) -1
inflation rate for 5 month = 1.075%
Current Selling Price of subject Property = Selling Price 5 Month ago *(1+ inflation rate for 5 month)
Current Selling Price of subject Property = 734844.9*(1+1.075%)
Current Selling Price of subject Property = 742,744 (approx)
Answer
Current Selling Price of subject Property = 742,744
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.