Callaghan Company is considering investing in two new vans that are expected to
ID: 2497593 • Letter: C
Question
Callaghan Company is considering investing in two new vans that are expected to generate combined cash inflows of $30,500 per year. The vans’ combined purchase price is $96,500. The expected life and salvage value of each are eight years and $20,200, respectively. Callaghan has an average cost of capital of 14 percent. (PV of $1 and PVA of $1) (Use appropriate factor(s) from the tables provided.)
Calculate the net present value of the investment opportunity. (Negative amount should be indicated by a minus sign. Round intermediate calculations and final answer to 2 decimal places.)
Callaghan Company is considering investing in two new vans that are expected to generate combined cash inflows of $30,500 per year. The vans’ combined purchase price is $96,500. The expected life and salvage value of each are eight years and $20,200, respectively. Callaghan has an average cost of capital of 14 percent. (PV of $1 and PVA of $1) (Use appropriate factor(s) from the tables provided.)
Explanation / Answer
NPV of investment opportunity = P.V. of cash inflow - P.V. of cash outflow
P.V. of cash inflow:-
Year 1 - 8 = Cumulative PV Factor @ 14% for 8 Years = 4.639
Total P.V. of cash inflow = 4.638864 * 30500 = $ 141485.352 (approx)
P.V. of Terminal value of cash inflow at end of 8TH Year = 0.350559 * 20200 = $ 7081.2918
Total P.V. of Cash inflow = 141485.352 + 7081.2918 = $ 148566.6438
NPV of investment opportunity = 148566.6438 - 96500
= $ 52066.64 (approx)
NOTE:- Assuming the effect of depreciation already given while calculating cash inflow, so no need to separately consider the depreciation point now.
Conclusion:- NPV of investment opportunity = $ 52066.64 (approx)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.