Company Z accumulates the following data concerning raw materials in making one
ID: 2498202 • Letter: C
Question
Company Z accumulates the following data concerning raw materials in making one gallon of finished product: (1) Price—net purchase price $2.30, freight-in $0.30, and receiving and handling $0.20. (2) Quantity—required materials 2.70 pounds, allowance for waste and spoilage 0.50 pounds.
Compute the following. (Round answers to 2 decimal places, e.g. 1.25.)
$
(b) Standard direct materials quantity per gallon. pounds (c) Total standard materials cost per gallon.$
Explanation / Answer
(a) Standard direct materials price per gallon = Net purchase price + Freight-in cost + Receiving and handling charges
= $2.30 + $0.30 + $0.20 = $2.80
(b) Standard direct materials quantity per gallon = Required materials + Allowance for waste and spoilage
= 2.70 pounds + 0.50 pounds = 3.20 pounds
(a) Standard direct materials price per gallon = Net purchase price + Freight-in cost + Receiving and handling charges
= $2.30 + $0.30 + $0.20 = $2.80
(b) Standard direct materials quantity per gallon = Required materials + Allowance for waste and spoilage
= 2.70 pounds + 0.50 pounds = 3.20 pounds
(c) Total standard materials cost per gallon = $2.80 * 3.20 pounds = $8.96Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.