Special Order: A customer has requested that Beta Inc, fill a special order for
ID: 2498263 • Letter: S
Question
Special Order: A customer has requested that Beta Inc, fill a special order for 2,000 unites of product K for $25.00 per unit. Product K unit product cost is computed as follows:
Direct Materials: $5.6
Direct Labor: $4
Variable Manufacturing Overhead: $2.70
Fixed Manufacturing Overhead $7.60
Unit Product Cost: $19.90
Assume that all direct labor is a variable cost. The special order would have no effect on the company's fixed manufacturing overhead cost. The customer would like to make modifications to product K that would increase variable costs by $1.20 per unit and would require an investment of $10,000 in special molds that would have no salvage value. This special order would have no effect on the computer's other sales. The company has sufficient spare capacity for producing the special order. What is the lowest price the company should charge the customer for this special order?
Explanation / Answer
Direct Material 5.6 Direct Labour 4 Variable Mfg OH 2.7 Variable Cost 12.3 Due to special order variable cost increases by $ 1.20 Hence, Variable Cost after considering special order = 12.3+1.20 = $ 13.5 Total Variable Cost = 13.5*2000 = 27000 Lowest Price charge should be = (27000+10000) ÷ 2000 = $ 18.5
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.