Major Corporation operates a wholesale electrical supply company with two locati
ID: 2498344 • Letter: M
Question
Major Corporation operates a wholesale electrical supply company with two locations. Each location is evaluated as an investment center. Selected results from the latest year are as follows: Location #1 Location #2 Sales $600,000 $800,000 Variable expenses 460,000 660,000 Direct fixed expenses 100,000 80,000 Average Assets 890,000 780,000 Current liabilities 120,000 180,000 Required rate of return 10% 12% Weighted average cost of capital 8% 6% Tax rate 24% 28% Required: a. Calculate the residual income for Location #1. b. Calculate the EVA for Location #2.
Explanation / Answer
a. Residual income = Net operating income - Required rate of returnxAverage operating assets
Net operating income = ($600000 - 460000 - 100000)(1-0.24)
= 30400
Residual income = 30400 - (890000 - 120000)x10%
= (46600)
b. EVA = Net operating income - Average operating assets x WACC
Net operating income = (800000 - 660000 - 80000)x(1-0.28)
= 43200
EVA = 43200 - (780000-180000)x6%
= 7200
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.