Dickerson Co. is evaluating a project requiring a capital expenditure of $810,00
ID: 2498493 • Letter: D
Question
Dickerson Co. is evaluating a project requiring a capital expenditure of $810,000. The project has an estimated life of four years and no salvage value. The estimated net income and net cash flow from the project are as follows:
The company's minimum desired rate of return is 12%. The present value of $1 at compound interest of 12% for 1, 2, 3, and 4 years is .893, .797, .712, and .636, respectively. Required: Determine the average rate of return on investment, including the effect of depreciation on the investment. Round your answer to one decimal place.
Explanation / Answer
Average net income = 320000/4 = $80000 Average investment = 810000/2 = $405000 Average rate of return on investment = 80000/405000= 19.8%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.