Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Average Rate of Return, Cash Payback Period, Net Present Value Method Great Plai

ID: 2498647 • Letter: A

Question

Average Rate of Return, Cash Payback Period, Net Present Value Method Great Plains Transportation Inc. is considering acquiring equipment at a cost of $142,000. The equipment has an estimated life of 10 years and no residual value. It is expected to provide yearly net cash flows of $71,000. The company's minimum desired rate of return for net present value analysis is 15%.

Present Value of an Annuity of $1 at Compound Interest 2090 0.943 0.909 0.893 0.870 0.833 1.528 2.673 2.487 2.402 2.283 2.106 3.465 3.170 3.037 2.855 2.589 4.212 3.791 3.605 3.352 2.991 3.784 3.326 5.582 4.868 .564 4.160 3.605 6.210 5.335 4.968 4.487 3.837 6.802 5.759 5.328 4.772 4.031 7.360 6.145 5.650 5.019 4.192 Year 690 10% 12% 15% 2 1.833 1.736 1.690 1.626 4 6 7 8 4.9174.355 4.111 10 Compute the following: a. The average rate of return, giving effect to straight-line depreciation on the investment. If required, round your answer to one decimal place b. The cash payback period Select years c. The net present value. Use the above table of the present value of an annuity of $1. Round to the nearest dollar. If required, use a minus sign to indicate negative net present value" for current grading purpose Present value of annual net cash flows Less amount to be invested Net present value

Explanation / Answer

Initial Price =142000

Estimated life =10 years

Salvage value=10 years

Net cash inflows=71000

Required rate of return =15 %

Average rate of return=Total return/Useful life =71000*10-142000 /10=56800 per annum

Cash payback period     2 years

Year

Yearly cash inflow

Initial cost

0

71000

142000

1

71000

71000

2

71000

0

3

71000

4

71000

5

71000

6

71000

7

71000

8

71000

9

71000

10

71000

Net Present value method =Present value of cash inflows-Present value of cash outflows

Net Present value =71000/(1+.15) +71000/(1+.15)^2…………………………+71000/(1+1.15)^10-142000

NPV =356332.6 -142000=214332

Year

Yearly cash inflow

Initial cost

0

71000

142000

1

71000

71000

2

71000

0

3

71000

4

71000

5

71000

6

71000

7

71000

8

71000

9

71000

10

71000

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote