On July 23, the company’s inventory was destroyed in a hurricane-related flood.
ID: 2498656 • Letter: O
Question
On July 23, the company’s inventory was destroyed in a hurricane-related flood. For insurance purposes, the company must reliably estimate the amount of inventory on hand on July 23. The company uses a periodic inventory system. The following data have been assembled.
Inventory, January 1 $1,350
Purchases, January 1 – July 23 $4,000
Sales, January 1 – July 23 $6,500
Last year’s gross profit percentage 70%
Estimate the company’s inventory as of July 23 using last year’s gross profit percentage.
$5,150
$4,550
$1,950
$800
$3,400
$5,350
$5,150
$4,550
$1,950
$800
$3,400
$5,350
Explanation / Answer
Gross Margin = Sales - (opening inventory + Purchases - closing inventory) Gross Margin = 70% of sales = 6500 * 70% = 4550 Putting the values in the above equation we get 4550 = 6500 - (1350 + 4000 - closing inventory) 4550 = 1150 + closing inventory hence closing inventory = 4550 - 1150 = 3400 Hence value of closing inventory is $ 3400
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.