Shaggy Limited purchased a new van on January 1, 2011. The van cost $42,000. It
ID: 2498770 • Letter: S
Question
Shaggy Limited purchased a new van on January 1, 2011. The van cost $42,000. It has an estimated life of Five years and the estimated residual value is $4,500. Shaggy uses the double-declining-balance method to compute depreciation.
What is the adjusted balance in the Accumulated Depreciation account at the end of 2012?
Shaggy Limited purchased a new van on January 1, 2011. The van cost $42,000. It has an estimated life of Five years and the estimated residual value is $4,500. Shaggy uses the double-declining-balance method to compute depreciation.
What is the adjusted balance in the Accumulated Depreciation account at the end of 2012?
Explanation / Answer
STRAIGHT LINE RATE = (42000-4500)/5
=7500 / 37500 *100
= 20%
DOUBLE DECLINING RATE = 40%
CALCULATION FOR DEPRECIATION EXPENSE
1ST YEAR = 16800 ( 42000*40%)
2ND YEAR = 10080 { (42000-40%) * 40%}
ACCUMULATED DEPRECIATION = 16800 + 10080
= $26880
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.