Exercise 14-11 Wiemers Corporation’s comparative balance sheets are presented be
ID: 2498774 • Letter: E
Question
Exercise 14-11
Wiemers Corporation’s comparative balance sheets are presented below.
WIEMERS CORPORATION
Balance Sheets
December 31
2016 2017
Cash $4,000 $3,500
Accounts receivable (net) $21,100 $23,200
Inventory $10,300 $7,500
Land $20,100 $26,400
Buildings $70,000 $70,000
Accumulated depreciation—buildings ($15,100) ($10,900)
Total ------------------------------------------------------------ $110,400 $119,700
Accounts payable $12,200 $31,400
Common stock $75,500 $68,700
Retained earnings $22,700 $19,600
Total ----------------------------------------------------- $110,400 $119,700
Wiemers’s 2017 income statement included net sales of $116,000, cost of goods sold of $60,100, and net income of $16,000.
Compute the following ratios for 2017. (Round Debt to assets ratio to 1 decimal place, e.g. 1.6, or 1.6% and all other answers to 2 decimal places, e.g. 1.65, or 1.65% .)
(a) Current ratio ? :1
(b) Acid-test ratio ? :1
(c) Accounts receivable turnover ? times
(d) Inventory turnover ? times
(e) Profit margin ? %
(f) Asset turnover ? times
(g) Return on assets ? %
(h) Return on common stockholders’ equity ? %
(i) Debt to assets ratio ? %
Explanation / Answer
(a) Current ratio
Current asset / current laibilities = 34,200 / 31,400 = 1.09 : 1
Note : 34,200 ( 3,500 + 23,200 + 7,500)
b) Acid test ratio
Liquid Asset / Current Liabilities = 26,700 / 31,400 = 0.85 : 1
Note 26,700 ( 3,500 + 23,200)
c) Account Receivable turnover
Net Credit Sales / Average account receivables = 116,000 / 22,150 = 5.24 times
Note : Avg. Account Receivables = (21,100 + 23,200 ) / 2 = 22,150
d) Inventory turnover
COGS / Avg Inventory = 60,100 / 8,900 = 6.75 times
Note : Avg Inventory =( 10,300 + 7,500)/2 = 8,900
e) Profit Margin
Net Income / Net sales = 16,000 / 116,000 = 13.79%
f) Asset Turnover ratio
Net Sales / Average Total Asset = 116,000 / 115,050 = 1 times
Note : Avg. Total Asset = (110,400+119,700)/2 = 115,050
g) Return on Asset
Net Income / Average Total Asset = 16,000 / 115,050 = 13.91%
h) Return on Common Stakeholders' Equity
Net income / stake holder's Equity = 16,000 / 68,700 = 23.29%
i) Debt to Asset ratio
Debt / total Asset = 31,400 / 119,700 = 26.23%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.