Comparative financial statements for Weller Corporation, a merchandising company
ID: 2499197 • Letter: C
Question
Comparative financial statements for Weller Corporation, a merchandising company, for the fiscal year ending December 31 appear below. The company did not issue any new common stock during the year. A total of 700,000 shares of common stock were outstanding. The interest rate on the bond payable was 10%, the income tax rate was 40%, and the dividend per share of common stock was $1.00. The market value of the company’s common stock at the end of the year was $28. All of the company’s sales are on account.
Accounts receivable turnover. (Assume that all sales are on account.) (Round your answer to 2 decimal places.)
Average collection period. (Use 365 days in a year. Round your intermediate calculations and final answer to 2 decimal places.)
Inventory turnover. (Round your answer to 2 decimal places.)
Average sale period. (Use 365 days in a year. Round your intermediate calculations and final answer to 2 decimal places.)
Operating cycle. (Round your intermediate calculations and final answer to 2 decimal places.)
Total asset turnover. (Round your answer to 2 decimal places.)
Comparative financial statements for Weller Corporation, a merchandising company, for the fiscal year ending December 31 appear below. The company did not issue any new common stock during the year. A total of 700,000 shares of common stock were outstanding. The interest rate on the bond payable was 10%, the income tax rate was 40%, and the dividend per share of common stock was $1.00. The market value of the company’s common stock at the end of the year was $28. All of the company’s sales are on account.
Explanation / Answer
1) Accounts receivable turnover = Net credit sales/ average accounts receivable
= $ 77865 / (10900+7000)/2
= 8.7
2) average collection period = 365 days / accounts receivable turnover
= 365 / 8.7 = 41.95 days
3) Inventory turnover = cost of goods sold / average inventory
= $ 45540 / (13200+12100)/2
= 3.6
4) Average sale period = days in year/ inventory turnover
= 365 / 3.6 = 101.39 days
5) operating cycle = inventory period + accounts receivable period
= 101.39 + 41.95
= 143.34
6) Total assets turnover = net income / average total assets
= $ 8223 / (77281+69558)/2
= 11.20 %
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.