Selected financial data from the June 30 year-end statements of Safford Company
ID: 2499328 • Letter: S
Question
Selected financial data from the June 30 year-end statements of Safford Company are given below:
Total assets at the beginning of the year were $5,000,000; total stockholders’ equity was $2,000,000. The company’s tax rate is 30%.
Compute the return on total assets. (Round your percentage answer to 1 decimal place (i.e., 0.1234 should be entered as 12.3).)
Compute the return on equity. (Round your percentage answer to 1 decimal place (i.e., 0.1234 should be entered as 12.3).)
Selected financial data from the June 30 year-end statements of Safford Company are given below:
Explanation / Answer
1. Return on assets = Net income / Average total assets
Average total assets =( 5,000,000 + 5,200,000 ) /2 = $ 5,100,000
Therefore Return on assets = 390,000 / 5,100,000 x 100 = 7.6%
2. Return on equity = Net income / Average stockholders' equity = 390,000 / 2,100,000 x 100 = 18.6%
3. Financial leverage is positive as part of the assets is financed by debt.
Debt - equity ratio is 680: 2200 or 17: 55. In other words, it is greater than zero.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.