Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

On January 1, 2012, a machine was purchased for $170,100. The machine has an est

ID: 2499456 • Letter: O

Question

On January 1, 2012, a machine was purchased for $170,100. The machine has an estimated salvage value of $11,340 and an estimated useful life of 5 years. The machine can operate for 189,000 hours before it needs to be replaced. The company closed its books on December 31 and operates the machine as follows: 2012, 37,800 hrs; 2013, 47,250 hrs; 2014, 28,350 hrs; 2015, 56,700 hrs; 2016, 18,900 hrs.

Assume a fiscal year-end of September 30. Compute the annual depreciation charges over the asset’s life applying each of the following methods. (Round answers to 0 decimal places, e.g. 45,892.)

Year

Straight-line Method

Sum-of-the-years'-digits method

Double-declining-balance method

Year

Straight-line Method

Sum-of-the-years'-digits method

Double-declining-balance method

2012

$

$

$

2013

2014

2015

2016

2017

Explanation / Answer

Working note:

Depreciation under Straight line method = Cost of machine – Salvage value/Life of the asset

2012:

                                                                         = $170,100 - $11,340/5 years * 9/12 months (From Jan. to Sep.)

                                                                         = $158,760/5 years *9/12 months

                                                                         = $23,814

2013:

                                                                         = $170,100 - $11,340/5 years (Full year)

                                                                         = $31,752

Note: Under straight line method, depreciation for each full year is same so each year’s depreciation under straight line method is $31,752.

Depreciation under sun-of-the-years’-digits method:

Total useful life = 6 years

Sum of the years = 6 + 5 + 4 + 3 + 2 + 1

                              = 21

Depreciable asset = Cost of the machine - Salvage value

                                = $170,100 - $11,340

                               = $158,760

Year

Depreciable asset (a) ($)

Depreciable factor (b)

Depreciation per year ($) ( c = a*b)

2012

158,760

6/21

45,360

2013

158,760

5/21

37,800

2014

158,760

4/21

30,240

2015

158,760

3/21

22,680

2016

158,760

2/21

15,120

2017

158,760

1/21

7,560

Total

158,760

Double declining balance method:

Straight line depreciation rate = 1/Useful life

                                                      = 1/6 years

                                                      = 16.666667%

Double declining rate = 16.67%*2

                                       = 33.3333333%

Year

Depreciable asset ($) (a)

Depreciation factor (b)

Depreciation per year (c = a*b)

Remaining asset value ($) (d = a-c)

2012

170,100

0.333333

56700

113,400

2013

113,423

0.333333

37808

75,615

2014

75,630.46

0.333333

25210

50,420

2015

50,430.39

0.333333

16810

33,620

2016

33,626.98

0.333333

11209

22,418

2017

22,422.47

0.333333

7474

14,948

Year Depreciation under Straight line method Sum-of-year's-digits method Double declining balance method 2012 23,814 45,360 56,700 2013 31,752 37,800 37,808 2014 31,752 30,240 25,210 2015 31,752 22,680 16,810 2016 31,752 15,120 11,209 2017 31,752 7,560 7,474
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote