A manufacturing company that produces a single product has provided the followin
ID: 2499755 • Letter: A
Question
A manufacturing company that produces a single product has provided the following data concerning its most recent month of operations:
Selling price = $123
Unit in beginning inventory = 0
Units produced = 1,000
Units sold = 900
Units in ending inventory = 100
Variable costs per unit:
Direct materials = $41; Direct labor = $26; VMOH = $4; Variable selling and administrative = $6
Fixed costs:
FMOH = $17,000; Fixed selling and administrative = $11,700
What is the net operating income for the month under variable costing?
Question 5 options:
$12,700
$5,600
$1,700
$14,400
Please show work!
Thank you in advance
$12,700
$5,600
$1,700
$14,400
Please show work!
Thank you in advance
Explanation / Answer
Per unit Total for 900 units Sales 123 110700 Less : Variable cost Direct Material 41 36900 Direct labor 26 23400 VMOH 4 3600 Variable selling and administrative 6 5400 Contribution Margin 46 41400 Less : Fixed production expenses 17000 Fixed Selling & administrative 11700 Net operating Income 12700 Net operating income is 12700 , hence 1st option is correct
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.