Cannedy Corporation\'s most recent balance sheet appears below: $402 $373 $402 $
ID: 2499756 • Letter: C
Question
Cannedy Corporation's most recent balance sheet appears below:
$402
$373
$402
$373
The company's net income for the year was $77 and it did not sell or retire any property, plant, and equipment during the year. Cash dividends were $18. The net cash provided by (used in) investing activities for the year was:
$402
$373
Liabilities and stockholder's equity: Accounts payable $32 $37 Accrued liabilities 18 24 Income taxes payable 35 38 Bonds payable 87 107 Common stock 71 67 Retained earnings 159 100 Total liabilities and stockholder's equity$402
$373
Explanation / Answer
Beginning Value of Plant property and equipment = 486
Less Depreciation for the year = 288-267 = 21
Book Value at the end of the year (Should be) = 465
Ending Value of plant propert and equipmrnt = 542
Additions during the year = 542-465 = $77
Therefore, the net cash used in the investing activity is $77.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.